.vc_custom_1519833178767{margin-top: -80px !important;margin-bottom: -10px !important;}.vc_custom_1519899779823{margin-bottom: -30px !important;}.vc_custom_1519899883010{margin-top: -15px !important;margin-bottom: -30px !important;}.vc_custom_1519899891002{margin-top: -15px !important;margin-bottom: -30px !important;}

ORTAKLAR / PARTNERS

Find on

ALPER ÜNLÜ

PROF. DR. MIMAR (ITÜ) / PROF., PH.D., MSc., B.Arch. ITU, ARCHITECT

BİYOGRAFİ / BIOGRAPHY

Alper Ünlü ,İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Profesör ve Mimardır. Ünlü’nün mimari tasarım alanında pek çok kitabı, makalesi ve konferans bildirisi vardır ve bu eserleri ulusal ve uluslararası düzeyde basılmıştır.

Ünlü, mimari tasarım ve planlama alanında otuzbeş yıllık bir deneyime sahiptir.Pekçok kitle ulaşım ve raylısistem/metro istasyonu projesinde , endüstri,üretim,hastane ve eğitim binalarında danışman ve tasarımcı olarak çalışmıştır. Ünlü, AU MİMARLIK ’ın da kurucu ortağıdır. AU MİMARLIK Türkiye,Orta Doğu ve Avrupa’nın çeşitli yerlerinde eğitim ve kültürel tesisler,spor tesisleri,konutlar ve alışveriş merkezleri projesi yapmaktadır. Alper Ünlü pek çok ulusal ve uluslararası tasarım yarışmalarında ödül sahibidir, bunlardan birisi de 2006’da Saudi Arabistan,Cidde, İslam Konferansı Organizasyonu Yönetim Binası Uluslararası Mimari Tasarım Yarışması’ndaki Şalgamcıoğlu ve Kunttaş ile birlikte gerçekleştirdiği Ödül projesidir.

Ünlü’nün ilk tasarımı 1989’da, Adana Cumbalıevler yerleşmesidir, diğer önemli binaları ise sırasıyla F.Birkan,1999, A.İ.Aldoğan, 2009, Ulken ve Apak ile birlikte yapılan İTÜ Öğrenci Yurtlarıdır. Konservasyon ve restorasyon anlamında en önemli “ustaişi” projesi Prof.Ersen ile birlikte ,1997 yılındaki tarihi Maçka Palastır.2004 yılındaki Tarlabaşı Projesi ise sadece ulusal alanda değil, özellikle Avrupa’nın akademik enstitülerinde de birçok yansıma sı olmuştur, Ünlü bu projede son derece kapsamlı bir alan araştırma verisini özellikle Tarlabaşı gibi getto yörüngesindeki bir konut yerleşmesi için “tasarım öncelikleri” anlamında uygulamıştır.

2007-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde , “Raylısistemler ve Tasarım” başdanışmanı olarak görev yapan Ünlü, metro,trenler ve yüksek hızlı trenler için terminaller,
istasyonlar ve çeşitli raylı sistem transfer düğüm noktaları tasarımlamış ve projeler yürütmüştür.Ünlü’nün en önemli ulaşım projeleri 2005 yılında Yenikapı Metro Transfer Merkezi, 2008’de Sivas-Erzincan Hattı,Sivas Hızlı Tren İstasyonu; 2009 yılında İzmir-Muğla Hattı Aydın Hızlı Tren İstasyonu; 2009 yılında Konya-Antalya Hattı Antalya Hızlı Tren İstasyonu; 2011 yılında Denizli Hızlı Tren İstasyonu; ve son olarak 2015 yılındaki Özge Ünlü Demirkuşak ile gerçekleştirdiği İzmir Bornova Metro İstasyonu’dur.

Alper Ünlü, mimari proje yaklaşımlarını geleneksel çizim standartları içerisinde geniş bir imgelem havuzunda eskizlerle yapan bir mimardır. Boş zamanlarında yağlıboya resim çalışan Ünlü için , eskizleri ve resim tuvallerinden oluşan bir sergi yi gerçekleştirmek en önemli ereğidir.

Alper Ünlü is an Architect and Professor of Architecture in Istanbul Technical University. He
is an academician in architectural design field and has many published books, articles and conference papers nationwide and internationally.

He also has over 35 years of experience in architectural planning. He worked as a designer and consultant in many mass transportation and railway/metro station projects, factories, production, medical and educational facilities. He is currently co-founder of AU Architecture + Urban. AU Architecture + Urban works on architectural and urban design projects for various sites in Turkey, Middle East and Europea including educational and cultural facilities, sport facilities, houses and shopping centers. Ünlü also has many awards in many national and international design competition projects including the award in Organization of Islamic Conference Headquarters’ International Architectural Design Competition in Jeddah, Saudi Arabia in 2006.

His first design was in 1989, Cumbalievler of Adana, a small housing compound, the other notable buildings F.Birkan,1999 and A.İ.Aldogan,2009 as Student Dorms of ITU. His important masterpiece in conservation project was Macka Palace with Prof.Ersen,in 1997. His Tarlabasi Project 2004 was the milestone project in the nationwide, but it has many reflections in the academic level of European institutions. , he implemented comprehensive research/field data as the priorities of urban design approach for this ghetto typed housing district.

He was the chief consultant of Railway Systems and Design,Great Municipality of Istanbul between 2007-2009 and he designed and supervised terminals ,stations and transfer nodes in all types of the railway systems eg. metro,trains and high speed trains. Some of Unlu’s notable transportation projects are Yenikapi Metro Transfer Center in 2005;Sivas-Erzincan Line, Sivas High Speed Train (HST) Station,2008; Izmir-Mugla Line Aydin HST Station,2009; Konya-Antalya Line Antalya HST Station,2009 ;Denizli HST Station,2011 and latterly İzmir Bornova Metro Station,2015.

Alper Ünlü, realizes architectural design projects in a deep imagination process by using traditional presentation techniques. He works oil painting in leisure times and his main aim is to realize an art exhibition covering his sketches and paintings.

Find on

ÖZGE ÜNLÜ DEMİRKUŞAK

Y.MİMAR (İTÜ) / M.Sc. ITU, B.Arch.IKU, ARCHITECT

BİYOGRAFİ / BIOGRAPHY

1984 İstanbul’da doğdu. İlk öğretiminin bir bölümünü İstanbul ve Suudi Arabistan’da Dhahran Academy’de okudu. Orta okul eğitimini Sainte Pulcherie Fransız Lisesi’nde, lise eğitimini de Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’nde bitirdi. Çok küçük yaştan beri sanata merakı tiyatro afişleri hazırlamasından, küçük çaplı resim yarışmalarında ödül almasına kadar devam etti ve 2003 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık bölümünde mimarlık eğitimi almaya başladı. 2007 yılında Archiprix Türkiye Bitirme Projeleri Tasarım Yarışması’nda Türkiye 3.sü oldu. Projesi Archiprix International 2009’da Uruguay Montevideo’da sergilenmesinin yanı sıra Massachusetts Institute of Technology’de de sergilendi. İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisansı’nı 2010 yılında bitirdi.
Özge Ünlü Demirkuşak ulusal bir çok mimari ve kentsel tasarım yarışmalarında yer alarak doğayla uyumlu tasarım yetisi ve duyarlılığını ortaya koymaya çalışmıştır. Kendisi şu anda AU MİMARLIK firmasının kurucu ortağıdır ve bu firmanın çatısı altında estetik, saygılı ve tüm canlılara hitap eden bir tasarım anlayışını devam ettirmek ile ilgili güzel bir hayali ve umudu vardır.

She was born in Istanbul,1984. She completed primary school partly in Istanbul and partly in American Dhahran Academy of KSA, following years she continued her middle education in Sainte Pulcherie French School and latterly, graduated from Notre Dame de Sion French High School in Istanbul. Her personal attachment to arts started from her childhood by preparing the posters for theatre and continued to awards in competitions for painting. She started to architectural carrier Istanbul Kultur University, Department of Architecture,2003. She was awarded as 3rd of Turkey, in Archiprix Graduate Design Projects Competition in 2007. Her unique project was also exhibited in Montevideo,Uruguay and Massachusetts Institute of Technology,USA. She completed her Master Degree in Architectural Design Program of Istanbul Technical University in 2010.
Özge Ünlü Demirkuşak has placed in many design teams for architectural and urban design competitions by contributing her sensitivity and design talent especially for the integration with nature. She is currently co-founder of AU Architecture+Urban and serves the creation and realization of aesthetic and respectful world for all lives.

EKİP / TEAM

Find on

FIRAT ALİ FIRAT

MİMAR (ÖZÜ) / ARCHITECT

Find on

PINAR SOYLU

PROJE ORTAĞI MİMAR (İTÜ) / B.Arch, ITU,ARCHITECT

Find on

EMİR ATAKAN YILMAZ

PROJE ORTAĞI MİMAR (İTÜ) / B.Arch, ITU,ARCHITECT

Find on

KADİR BERK DEMİRKAN

MİMAR (ODTÜ) / B.Arch, ODTU, ARCHITECT

Find on

İREM BAYRAKTAR

MİMAR (YTÜ) / M.Sc. YTU, ARCHITECT

Find on

FULYA MENDERES

PROJE ORTAĞI Y. MİMAR (İTÜ) / M.Sc. ITU, B.Arch.ITU, ARCHITECT

DANIŞMANLAR / CONSULTANTS

Find on

SEZGİ ÜNLÜ

MAKİNE MÜH. (IÜ) / B.M.Eng., IU, HVAC ENGINEER

Find on

EMRET DEMİRKUŞAK

İÇ MİMAR (KOÜ) / B. Int. Arch. KOU, INTERIOR DESIGNER

Find on

MEHMET EMİN ŞALGAMCIOĞLU

DOÇ. DR. MİMAR (İTÜ) / ASS:PROFESSOR, Ph.D., M.Sc., B.Arch, ITU,ARCHITECT

Find on

MEHMET OCAKÇI

PROF. DR. ŞEHİR PLANCISI (İTÜ) / PROFESSOR, Ph.D., M.Sc., B.Arch, ITU, URBAN PLANNER

Find on

NEVZAT ERSELCAN

Y. DOÇ. DR. İNŞ. MÜH. (İTÜ) / ASS.PROFESSOR, Ph.D., M.Sc., B.C.Eng., ITU, RAILWAY SYSTEMS and ENGINEER

error: